Dobór odpowiednich mieszanek paszowych dla zwierząt

Prawidłowa dieta stanowi jeden z filarów chowu i hodowli zwierząt. Mieszanki paszowe powinny być jak najwyższej jakości i zapewniać zapotrzebowanie na składniki odżywcze dla konkretnego gatunku. Co jest istotne przy doborze odpowiedniej paszy dla zwierząt?

Zapotrzebowanie dla wybranych gatunków

Absolutnie najważniejszą cechą, jaką posiadają mieszanki paszowe powinien być odpowiedni bilans, dostosowany do potrzeb gatunku. Liczy się nie tylko odpowiednia ilość białka, ale również jego wysoka strawność. Przykładowo zbyt duża liczba kwasowa, świadcząca o niższej jakości tłuszczu może powodować zmniejszenie przyswajalności białka. Problematyczne jest również zbyt niski poziom antyoksydantów i utlenianie się kwasów tłuszczowych, a co za tym idzie również witamin rozpuszczanych w tłuszczach, jak witamina A i E.

W takim przypadku choć w teorii pasza posiada odpowiedni bilans składników, w praktyce zwierzę nie wchłonie wszystkich substancji odżywczych w odpowiedniej ilości, ze względu na obniżoną strawność oraz procesy oksydacyjne. Dlatego warto zwrócić uwagę na skład paszy, jak i jakość wykorzystywanych składników.

Istotnym elementem mieszanek paszowych jest także poziom witamin oraz minerałów. Ich suplementacja może wymagać zmiany w zależności od pory roku, wieku oraz płci i przeznaczenia zwierzęcia. W żywieniu zwierząt ważny będzie również dodatek enzymów paszowych, które poprawią strawność niektórych składników. Między innymi w mieszance paszowej dla kur dobrze zwrócić uwagę na poziom fitazy, która usprawni pobieranie składników oraz zmniejszy ilość fosforu wydalanego wraz z kałem, co przełoży się na mniejsze zanieczyszczenia i lepszą jakość ściółki.

Technologia produkcji paszy

Obróbka termiczna oraz odpowiednia kolejność dodawania składników zmniejsza ryzyko bakterii (w tym także zakażenia salmonellą) oraz utratę wartości odżywczych niektórych dodatków wrażliwych na zmiany temperatury. Z tego powodu warto zwrócić uwagę, czy pasza jest poddawana procesom higienizacji oraz czy zachowane są wszelkie standardy bezpieczeństwa.

Dodatki paszowe

Są to także różnego rodzaju sorbenty mineralne oparte na wielowarstwowych glinkokrzemianach, które dodawane są do paszy, by zmniejszyć  zagrożenie skażenia mykotoksynami – szkodliwymi dla zdrowia zwierząt gospodarczych produktami przemiany materii grzybów.

Wielu hodowców stosuje również dodatki sensoryczne, które mają za zadanie poprawę jakości zarówno samej paszy, jak i produktów pochodzenia zwierzęcego, by spełnić oczekiwania konsumentów. Są to między innymi barwniki popularnie stosowane w hodowli drobiu, które mają za zadanie zmienić kolor tuszy oraz żółtek jaj. Najczęściej w tym celu stosowane są ekstrakty z papryki oraz karotenoidy.

W hodowli bydła i trzody chlewnej często stosuje się za to substancje smakowe i aromatyzujące, które mają na celu zachęcić zwierzęta do pobierania pokarmu w większych ilościach. Są to między innymi wanilina i sacharyna, które zwiększają słodkość mieszanki paszowej, a także niektóre owoce. W przypadku drobiu smak oraz zapach nie mają znaczenia, za to dzięki zastosowaniu dodatku mieszanek ziołowych można zwiększyć apetyt zwierząt poprzez poprawę wydzielania soków trawiennych.

Kategoria: